Edustusryhmän kesäleiri
Ohjelmaa:Ma 5.7 kokoontuminen klo 10 Someron ABC Härkähovi Salo-Forssa tien varressa
ap suunnistus Egyptinkorpi 6.4 km, treenin jälkeen majoittuminen Liesjärvelle
ip suunnistus Mäyrämäki 13.1 km
Ti 6.7
ap mäkiharjoitus juosten Vesanojalla Painionjärven rantamaisemissa
ip lyhyt harjoitus juosten/suunnistaen 5.8 km Ämyri
ilta palauttava lavatanssit Esakallio
Ke 7.7
päivä suunnistus Laahanmäki 16.0 km
ilta Heinämieskisa, Rantatuvan rannassa Somerolla
To 8.7
ap suolla kävelyä/hölkkää, Torronsuo
ip suunnistus reipas sprintti x 2, 1.06 km ja 1.17 km, Käpynummi
Pe 9.7
ap suunnistus Vesanoja 15.9 km ja Keltiäinen 3.7 km
ip futista suolla tai kuivalla maalla
La 10.7
päivä pyöräily/melonta/juoksu
ilta suunnistus lyhyt Ruostejärvi 5.7 km
Su 11.7
päivä suunnistus Salkola 15.1 km, pyöräillen harjoitukseen 10 km
ilta oma harjoitus
Ohjelma elää ja tarkentuu koko ajan...
Varusteet
omat lakanat
(maasto)pyörä
juomavyö tai vastaava
simmarit
tanssikengät ja siistit vaatteet (tytöillä kesämekko ü)
iloinen ja reipas mieli
Aamu- ja iltapalasetit seuran piikistä, muut ruokailut jokainen hoitaa itse. Käytännössä kannattaa siis tehdä yhdessä vuoropäivinä, mökissä varustus ruuanlaittoon.
Majoitus on varattu Koivulan lomamökeistä Tammelan Liesjärveltä Herttuanjärven rannalta ajalle 5.7-12.7 eli maanantaista seuraavaan maanantaihin. Mökissä voi siis halutessaan majoittua aina maanantaihin puoleenpäivään asti vaikka leiri virallisesti päättyykin sunnuntaina. Varattuna on yksi 8 hengen hyvin varusteltu mökki. Omilla patjoilla mahtuu yöpymään pari henkilöä enemmän.
Lisää mökistä ja sen varustelusta voit lukea (mökin nimi Villa-Koivula) http://www.keppana.com/index.html
Leirille tulossa (toiset koko viikon, toiset vähemmän):
Oskari
Aleksi
Lyde
Markus
Heli
Mirkka
Jaana
Matti
Toni
Kati
Uskon, että koko porukka mahtuu majoittautumaan hyvin 115 neliön mökissä, koska kaikki eivät ole samaan aikaan viikosta paikalla.
Vaikka majoituspaikka saatavuussyistä on siirretty Tammelan puolelle, niin silti leirin Somero-teema säilyy edelleen. Matkaa Somerniemen hyviin maastoihin on vain vähäsen. Leirin lähes välttämättömänä varustuksena on fillari. Tiedossa on ainakin muutama pyörälenkki joko erillisenä harjoituksena tai yhdistettynä suunnistusharjoitukseen. Jos ei itsellä satu olemaan hiekkatiellä kulkevaa pyörää, niin kysykää lainaksi.
Itse olen lähdössä sveduja kiusaamaan kisoihin Eskilstunaan, joten olen poissa torstai-illasta lähtien.
Muun ohjelman suhteen saa myös esittää toiveita. Virikkeitä voi hakea esimerkikiksi samaan aikaan olevalta Someron suviheinäviikolta:
http://www.somero.fi/Suviheina/Someronsuviheina2004.asp
Someron kaupungin tai Tammelan kunnan sivuilta löytyy myös kaikenlaista:
http://www.somero.fi
http://www.tammela.fi/portal/
Kysykää, jos on mieltä kaivavia asioita.
Näkyillään viimeistään kesäleirillä, toivottavasti kelit vielä lämpiäisivät siihen mennessä.
Teemu
teemu.vare@tut.fi
040-7487156